assignment help of any complexity for students https://book-success.com/
Son Dakika Haberleri
Anasayfa / Aile Hukuku / Aile Hukuku Kapsamında; Nişanlanma, Evlenme ve Boşanma Davası

Aile Hukuku Kapsamında; Nişanlanma, Evlenme ve Boşanma Davası

Aile hukukunu genel olarak tanımlayacak olursak ; Aile hukuku medeni hukukun aile çevresindeki ilişkilerini düzenleyen kısmıdır. Bu makalemizde aile hukuku kapsamında, nişanlanma, evlenme, boşanma, soybağı vb. konuları inceleyeceğiz. Anayasanın 41. maddesi de aile kavramına atıf yaparak aile kavramının toplum için ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Anayasamıza göre aile Türk toplumunun temelidir. Aile eşler arasında eşitliğe dayanmaktadır. Ve devlet ailenin huzuru, ailenin özellikle çocukların ve ananın korunması için gerekli tedbirler ve önlemler almaktadır. Aile hukuku alanında, nişanlanma, evlenme, boşanma, soybağı, konusuna, temel ilkeleri irdeleyerek başlayabiliriz.

Aile Hukukunun Temel İlkeleri

Aile hukukunda geçerli olan bazı ilkeler vardır. Bu ilkeleri sıralayacak olursak;

 • Birlik İlkesi
 • Zayıfların Korunması İlkesi
 • Devletin Müdahalesi İlkesi
 • Süreklilik İlkesi
 • Düzenleme Serbestisinin Bulunmaması İlkesi
 • Eşitlik İlkesi

Birlik İlkesi

Aile hukuku birlik ilkesini benimsemiştir. Birlik ilkesinin aile hukukunda yansımasını bir örnekle açıklayacak olursak; kadının , kocanın  çocukların ise babanın soyadını taşıması bu ilkeyi açıklamak için verilecek en güzel örneklerden bir tanesidir. Eşler bu birlik ilkesi çerçevesinde aile birliğini korumakla yükümlüdürler. Bu birliğin zarar görmemesi ve her zaman bir arada olması için ve ayrıca dışarıya karşı aile birliğini korumak adına eşlere bir takım yükümlülükler yüklenmiştir at https://toursanluis.com/turk-telekom-arama-bekletme-ve-yonlendirme-servisleri-2023/.

Süreklilik İlkesi

Aile hukukundaki süreklilik ilkesindeki amaç ise bu birliğin gelip geçici bir birlik olmadığını vurgulamaktır. Kanunda sayılan boşanma nedenleri ve gaiplik kararının alınması halleri dışında bu birlik süreklidir. Zayıfların korunması ilkesinin yansıması kadının ve çocukların korunmasına ilişkin düzenlemeler ve aile içindeki zayıf olanları korumaktır.

Düzenleme Serbestisinin Bulunmaması İlkesi

Taraflar kendi aralarında kanunda düzenlenmemiş bir hukuki ilişki yaratamazlar. Örneğin; eşler kendi aralarında yapacakları bir anlaşma ile kanunda öngörülmeyen bir boşanma sebebini kararlaştıramazlar.

Devletin Müdahalesi İlkesi

Aile hukuku özel hukuk alanını ilgilendiren, bir özel hukuk dalı olmasına rağmen devletin müdahalesi oldukça fazladır. Mesela evlenme akdinin resmi evlendirme memuru önünde yapılması mecburidir. Aynı şekilde boşanmada da sadece mahkemeler yetkili kılınmıştır.  Yani aile hukukunda irade serbestisi öngörülmemiştir. Eşitlik ilkesi biraz evvel anayasanın 41.maddesinde de belirtildiği gibi aile eşler arasında eşitliğe dayanmaktadır. Boşanma sebepleri  kadın için de aynıdır , erkek içinde aynıdır.

Aile Hukuku Avukatı

Aile hukuku avukatının konusu ve faaliyeti  çok geniş bir alana yayılmaktadır. Aile kavramı çok geniş bir kavram olup birçok örf adet – gelenek , toplum yapısı, kültür, çevre, sosyo-ekonomik durumlar ile ilişkili olup toplumun en temel ve en kilit yapı taşlarını oluşturmaktadır. Bu nedenle aile hukuku avukatı toplumun en önemli yapı taşı olan birimde önemli görevler üstlenmektedir.

İşte bu nedenle aile hukuku avukatına da tarafların menfaatleri ve çocukların korunması ve sağlıklı bireyler olarak yetişebilmesi için önem arz etmektedir.  Aile hukukunun çok geniş bir kavram olmasının yanı sıra çok geniş bir alana yayılan bir özel hukuk dalı olduğunu söylemekten geri durmamamız bu noktada önemlidir.

Aile hukuku avukatı aşağıda maddeler şeklinde belirtilen konu ve alanlarda çalışmalar yapar ve bireylerin bu alanlarda sorun ve uyuşmazlık olan konularda faaliyetlerde bulunarak müvekkillerine hukuki anlamda yardımcı olmaya ve aynı zamanda destek olmaya çalışır. Çünkü aile hukuku çok ince bir çizgi üzerinde yer alır. Bu nedenle bir aile hukuku avukatı müvekkilleri ile adeta bir arkadaş , bir sırdaş, bir yoldaş olmayı kendisine görev ve ödev bilmektedir. Amacımız sizlere  özel hayatın gizliliğine dikkat ederek Aile Hukuku alanında Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık hizmeti vermektedir.

Aile Hukuku Avukatının Verdiği Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Hizmetleri

Aile hukuku avukatının ilgilendiği konu başlıkları şöyledir;

 • Nişanlanma
 • Evlenme
 • Mal Rejimi
 • Evlilik Birliğinin, Ölüm, Ölüm Karinesi, Gaiplik, Cinsiyet Değişikliği, Evlenmenin Hükümsüzlüğü, Boşanma Gibi Durumlarla Ortadan Kalkması
 • Soybağı Davalarının Yürütülmesi
 • Evlat Edinme İle İlgili Tüm Davaların Yürütülmesi
 • Velayet- Vesayet – Kısıtlılık – Kayyımlık – Yasal Danışmanlık
 • Tedbir Nafakası, İştirak Nafakası, Yoksulluk Nafakası Talepleri
 • Maddi ve Manevi Tazminat

Aile Hukuku Alanında Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Hizmeti Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Avukat Nida KUTTAŞ

Önerilen Haber

Nafaka Davası ve Nafaka Avukatı

Nafaka Davası Avukatı ve Nafaka Çeşitleri

Boşanma veya ayrılık davası açıldıktan sonra eşlerin barınma ve geçimi için alınacak bir takım tedbirlerden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşanma Avukatı Ankara Eşya Depolama Evden eve nakliyat Sigortalı Evden eve nakliyat ümitköy eşya depolama