assignment help of any complexity for students https://book-success.com/
Son Dakika Haberleri
Anasayfa / Makaleler / Nafaka Davası Avukatı ve Nafaka Çeşitleri

Nafaka Davası Avukatı ve Nafaka Çeşitleri

Boşanma veya ayrılık davası açıldıktan sonra eşlerin barınma ve geçimi için alınacak bir takım tedbirlerden olan nafaka hukukunun konusunu oluşturan nafaka çeşitleri gündeme gelmektedir. Nafaka davası avukatı ve nafaka çeşitleri aile hukuku kapsamında özellikle boşanma davaları akabinde gerçekleşen spesifik dava türlerindendir. Bu makalemizde nafaka davası avukatı ve nafaka hukukunu genel olarak ele alacağız.

Türk Medeni Kanununda Düzenlenen Nafaka Çeşitleri

Öncelikli olarak boşanma davası ile gündeme gelen nafaka çeşitleri, tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakası dır. Boşanma davası ile birlikte talep edilir. Ayrıca mahkemenin hükmettiği nafaka tutarı daha sonra mahkemeye başvuru yolu ile arttırılabilir.

Tedbir Nafakası

Bunların en önemlisi tedbir nafakasıdır. Tedbir nafakasında en önemli husus tarafların mali durumudur. Tarafların kusur oranı kimin daha az , kimin daha çok kusurlu olduğu, boşanma davasını kimin açtığı  göz önüne alınmaz. Burada amaç sadece taraflardan birisinin ya da her iki tarafın mağdur olmasını önlemektir. Barınma ve geçim açısından boşanma davası açıldığı için mağdur olmasının önüne geçmektir.

İştirak Nafakası

Medeni kanun çocukları düşünerek boşanma esnasında çocukların etkileneceği ve ekonomik açıdan onların bakım ve gözetimini düşündüğü için çocuklar için iştirak nafakasını düzenlemiştir. Bu düzenlemede göz önünde tutulan tek husus bir başka deyişle nafaka ve velayet hukukunda en önemli husus çocuğun menfaatidir. Anne babanın menfaati ikinci planda kalmaktadır. Çocuk kendisine verilmeyen taraf çocuğun bakımına nafaka yolu ile iştirak eder. Bu da işte iştirak nafakası olarak adlandırılmaktadır. Medeni kanun çocuğun menfaatini göz önünde tutarak iştirak nafakasını düzenlemiştir. Çocukla ilgili tedbirler çocuk reşit oluncaya kadar devam eder. Bu nedenle iştirak nafakası çocuk reşit oluncaya kadar ödenir.

Yoksulluk Nafakası

Üçüncü nafaka çeşidi ise yoksulluk nafakasıdır. Boşanma yüzünden yoksulluğa düşen taraf için medeni kanun yoksulluk nafakası verilmesini düzenlemiştir. Ancak yoksulluk nafakası için TMK bir takım şartlar öngörmüştür. Bunlardan ilki yoksulluk nafakası talep eden taraf daha az kusurlu olmalıdır. Burada kusur oranı göz önüne alınmıştır. İkincisi ise eşlerden birisi boşanma yüzünden yoksulluğa düşmelidir at https://www.newslinevine.com/.

Nafaka Hukuku Avukatı

Nafaka hukuku, hakimin boşanma durumunda re’sen yani kendiliğinden düzenleyeceği hususlardan birisidir. Bu nedenle hakim, çocukların ve eşlerin durumunu ayrı ayrı göz önünde bulundurarak ilişkilerini düzenlemek zorundadır. Zaman içinde hakimin hükmettiği nafaka yeni durumların ve koşulların karşısında değiştirilmesi gerekiyorsa, hakim nafaka hukuku avukatının talebi üzerine önceki tedbirleri değiştirebilir. Nafaka hukukunda avukat bu tedbirlerin yeni koşullar çerçevesinde değiştirilmesi için müvekkillere yardımcı olacak ve çocuğun menfaatini göz önünde bulundurmak için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.

Hakim talep halinde irat biçiminde ödenmesine karar verilen giderlerin gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir.

Nafaka Avukatı

Nafaka avukatına sorulan sorulardan birisi boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında yetkili mahkeme neresidir? sorusunun cevabı, nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir olacaktır.

Boşanma üzerine açılacak davalarda nafaka hukuku avukatına  süre sorulduğunda ise , müvekkillerin mağdur olmaması açısından süre önem taşımaktadır. Boşanma nedeniyle açılacak davalarda zamanaşımı boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl geçmekle zamanaşımına uğrar.
Before purchasing a home, it’s important to consider the location and neighborhood. This can impact your daily life and overall satisfaction with the property. For helpful tips on buying a home in the right location, visit https://www.buymyhouse7.com/georgia/.

Nafaka Hukuku Kapsamında Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Hizmeti Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Avukat Nida KUTTAŞ

Önerilen Haber

Yoksulluk Nafakası Nedir Hangi Hallerde Kaldırılır - Avukat Nida KUTTAŞ - Şanlıurfa Avukatı

Yoksulluk Nafakası Nedir? Hangi Hallerde Kaldırılır?

Sizler İçin Kaleme Aldığımız Bu Makalede, Yoksulluk Nafakası Nedir? Hangi Hallerde Kaldırılır? Yoksulluk Kriterleri Nelerdir? …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşanma Avukatı Ankara Eşya Depolama Evden eve nakliyat Sigortalı Evden eve nakliyat ümitköy eşya depolama