assignment help of any complexity for students https://book-success.com/
Son Dakika Haberleri
Anasayfa / Boşanma Hukuku / Boşanma Davası Devam Ederken Davacının Ölmesi

Boşanma Davası Devam Ederken Davacının Ölmesi

Boşanma toplumun temelini oluşturan aile kurumunun sonlandırılmasıdır. Türk Medeni Kanununun boşanma bağladığı sonuçlar vardır. Bunlardan biride boşanma sonrasında miras taksimidir. Çünkü taraflar boşandıktan sonra birbirlerine mirasçı olamazlar. Peki boşanma davası devam ederken taraflardan biri ölür ise ne olacaktır. Miras hukukunun ve boşanma hukukunun kapsamında olan bu duruma yine Türk Medeni Kanunu kendi içinde çözüm üretmiştir. Buna göre;

Açılan Boşanma Davası Devam Ederken Davacının veya Davalının Ölmesi

Davacı tarafından açılan boşanma davasının kabulü ile tarafların boşanmalarına karar verilmesinden sonra, fakat karar henüz kesinleşmeden önce davacı vefat ederse. Bu halde evlilik, taraflardan birinin ölümüyle sona erdiğinden, boşanma davası konusuz kalacaktır.

Davacının mirasçıları boşanma davasının açıldığı mahkemeye dilekçe vererek davaya Türk Medeni Kanununun 181/2. maddesi uyarınca devam etmek istediklerini bildirebilirler. Bu durumda mahkeme, Türk Medeni Kanununun 181/2. maddesi gereğince, sağ kalan eşin boşanmaya sebebiyet verecek derecede kusurlu olup, olmadığının tespiti bakımından davaya devam ederek, toplanan deliller çerçevesinde bir karar verir.

Boşanma Davası Devam Ederken Taraflardan Birinin Ölmesi Halinde Mirasın Taksimi

Boşanma davası devam ederken davacının ölmesi miras hukuku bakımından önem arz etmektedir. Çünkü ölen kişinin kalan mirasının taksimi eşin varlığına veya yokluğuna göre farklılık göstermektedir.

Boşanan eşler, bu sıfatla birbirlerinin yasal mirasçısı olamazlar ve boşanmadan önce yapılmış olan ölüme bağlı tasarruflarla kendilerine sağlanan hakları, aksi tasarruftan anlaşılmadıkça, kaybederler.

Boşanma davası devam ederken, ölen davacının mirasçılarından birisinin davaya devam etmesi ve davalının kusurunun ispatlanması halinde yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır. Madde içeriğinden de anlaşılacağı üzere, boşanma davasının devamı sırasında ölen tarafın mirasçılarından birinin davaya devam ederek, karşı tarafın evlilikte boşanmaya neden olan olaylarda kusurunu ispatlaması halinde, boşanan eş gibi miras hakkını kaybedeceği belirtilmektedir.

Boşanma Davası Devam Ederken Ölen Eşin Taraf Sıfatına Yönelik Anayasa Mahkemesi Kararı

Türk Medeni Kanunundaki, boşanan eşlerin veya boşanma davası devam eden eşlerin taraf sıfatına ilişkin maddedeki “davacı” ve “davalı” ibareleri Anayasa Mahkemesinin 21.01.2010 – 2010/14 Sayılı Kararı ile iptal edilmiştir. Bu durumda boşanmada davalının veya davacının ölmesi durumlarında herhangi bir farklılık bulunmamakta ve mahkemece aynı sonuç bağlanabilmektedir.

Boşanma Hukuku Kapsamında Boşanma Davaları Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Boşanma Davası Devam Ederken Davacının Ölmesi

Önerilen Haber

Boşanma Avukatı, Boşanma Davaları Avukatı

Boşanma Davaları ve Boşanma Avukatı

Evliliği sona erdiren sebeplerden bir tanesi boşanmadır. Boşanma sadece kanunda sayılan sebeplerin varlığı halinde dava …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşanma Avukatı Ankara Eşya Depolama Evden eve nakliyat Sigortalı Evden eve nakliyat ümitköy eşya depolama