assignment help of any complexity for students https://book-success.com/
Son Dakika Haberleri
Anasayfa / Boşanma Hukuku / Boşanma Davaları ve Boşanma Avukatı

Boşanma Davaları ve Boşanma Avukatı

Evliliği sona erdiren sebeplerden bir tanesi boşanmadır. Boşanma sadece kanunda sayılan sebeplerin varlığı halinde dava yolu ile açılabilir. Boşanma davası, aile mahkemesinde açılmaktadır. Eşler birbirlerine karşı açmaktadır bu davayı. Bu makalemizde sizler için Boşanma davaları ve boşanma avukatı konusunu ele alacağız.

Boşanma Sebepleri

Medeni kanunda maddeler halinde boşanma sebepleri sayılmıştır. Boşanma hukukunda boşanma sebepleri genel sebepler ve özel sebepler olmak üzere 2 ‘ye ayrılmaktadır.

Genel sebepler;

Evlilik Birliğinin sarsılması

Özel Sebepler;

  • Terk
  • Zina
  • Hayata Kast Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış ,
  • Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme ,
  • Akıl Hastalığı

Genel boşanma sebebi evlilik birliğinin sarsılması veya müşterek hayatın kurulamaması ve eşlerin boşanma hususunda anlaşmaları yani anlaşarak boşanma şeklinde 3 grupta toplanmaktadır. Eşlerin anlaşmalı boşanmaya başvurabilmesi  için bir takım şartların oluşması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmada eşlerin kendi aralarında anlaşacağı hususlarda bir anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanır ve dava yolu ile hakim protokol çerçevesinde eşlerin boşanmasına karar verebilmektedir.

Boşanma davasını açmak hakkına sahip olan taraf , dilerse boşanma dilerse ayrılık talep edebilmektedir. Hakim taraflar boşanma talep etmiş olsalar bile ayrılığa karar verebilir. Eğer ki taraflar ayrılık talep etmişlerse , hakim boşanmaya karar veremeyecektir.

Boşanma davası devam ederken hakim  kocanın, karının ve çocukların barınması ve geçimi için nafaka ödenmesine karar verebilir. Bu nafakaya tedbir nafakası denir.

Dava sırasında çocuklar için de hakim tarafından iştirak nafakasına hükmedilebilmektedir. Çocuklara verilen bu nafakaya iştirak nafakası denmektedir.Selling rental property with tenants can be a tricky process, but this blog post at https://www.housebuyernetwork.com/vermont/selling-inherited-property-vermont/ offers helpful tips to make it easier.

Ayrıca hakim  tarafların talebi üzerine maddi tazminat, manevi tazminat, yoksulluk nafakası hükmedebilmektedir. Maddi tazminat, manevi tazminat ve yoksulluk nafakası için bir takım şartlar ve koşullar söz konusudur. Yoksulluk nafakası eş için verilen eşin boşanma nedeniyle uğradığı yoksulluk, geçim ve barınma için diğer eşin ödediği nafaka türüdür.

Boşanma Hukuku Avukatı

Boşanma hukuku avukatı toplumun en temel taşlarından biri olan aileler için çok önem arz eder ve bu nedenle de hassas bir durumdur. Boşanma avukatı her şeyden önce tarafların menfaatleri ve istekleri doğrultusunda hareket etmektedir. Tüm süreç bir gizlilik çerçevesinde özel hayatın korunması ilkesi gereği eşlerin anlattıkları ve paylaştıkları boşanma hukuku avukat tarafından bir sır olarak saklanmaktadır. Müvekkil vekil ilişkisinin ötesinde adeta bir dost ve arkadaş olarak müvekkilin yaşadığı durumlar ve olaylar bir sır olarak müvekkil ile boşanma avukatı arasında kalmaktadır.

Boşanma Avukatı

Bu hususu boşanma avukatı olarak  kendimize ilke edindiğimiz için müvekkillerimizin her sorununa çözüm bulma odaklı ve müvekkillere yardımcı olmak bizim için adeta bir görev haline gelmiştir.

Her istek ve talep bizim için değerli olmakla birlikte müvekkillerimize en iyi hizmeti vermek adına durmadan çalışmaktayız. Ayrıca Güncel Yargıtay kararları ve kanunlar ışığında boşanma hukuku avukatı olarak müvekkillerimizin sorunlarına en iyi ve en faydalı çözümler üretmeye çalışmaktayız.

Boşanma Hukuku Alanında Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Hizmeti Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Avukat Nida KUTTAŞ

Önerilen Haber

Mutlak Boşanma Sebeplerinden Zina - Avukat Nida Kuttaş - Şanlıurfa Boşanma Avukatı

Mutlak Boşanma Sebeplerinden Zina İle İlgili Yargıtay Kararı

T.C. YARGITAY İKİNCİ HUKUK DAİRESİ Esas : 2019/6633 Karar : 2020/443 Tarih : 28.01.2020 Taraflar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşanma Avukatı Ankara Eşya Depolama Evden eve nakliyat Sigortalı Evden eve nakliyat ümitköy eşya depolama